facebook instagram
CONTACT ✉ Jointy&Croissanty

Obserwuje

piątek, 3 lutego 2023

w górach: Bukowe Berdo i Halicz

Dzisiaj mała odskocznia od zimy, która jest mi już wyjątkowo potrzebna. W październiku zrobiliśmy kilka przyjemnych tras w Bieszczadach, ta na Bukowe Berdo i Halicz zdecydowanie należy do naszych ulubionych, głównie ze względu na widoki i mniejsze natężenie ruchu jesienią.


Wyruszyliśmy z Mucznego szlakiem żółtym, osiągając po kolei trzy szczyty Bukowego Berda (1201 m n.p.m., 1238 m n.p.m. i 1313 m n.p.m.) gdzie biegnie już szlak niebieski.Następnie udaliśmy się na przełęcz Goprowską, w dalszym ciągu niebieskim szlakiem, który wiedzie kilkadziesiąt metrów od wierzchołka Krzemienia (1335 m n.p.m.) - jest to drugi co do wysokości szczyt polskich Bieszczadów, którego wierzchołek jest niedostępny dla ruchu turystycznego ze względu na ochronę przyrody. 


Dalej od Przełęczy Goprowskiej ruszyliśmy szlakiem czerwonym w kierunku Halicza (1333 m n.p.m.), podziwiając po drodze niesamowite widoki. Jednak to, co zobaczyliśmy na szczycie, zdecydowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Całe Bieszczady są niesamowite, ale Halicz to nasz zdecydowany faworyt, zresztą zobaczcie sami. 


Wróciliśmy tą samą trasą, a w okolicy Bukowego Berda udało nam się załapać na złotą godzinę i walnąć kilka fot. W sumie zrobiliśmy tego dnia około 21 km, a suma podejść wyniosła 893 m.